Sťažnosti a ohováranie
Sťažnosti nevytvárajú nič dobré a pozitívne pre náš ďalší život aj napriek tomu sú najčastejšou témou v bežnej komunikácií...
Sťažnosti a ohováranie sú ďalšou komunikačnou chybou, ktorá nám robí život nepríjemným.
Sťažnosti sú najčastejšou témou v bežnej komunikácií. Stretnete suseda vo výťahu: ,,Fuj, dnes je hnusné teplo. To počasie je hrozné!" Alebo prídete domov z práce a: ,,Toto bol strašný deň." Stretne sa s priateľmi a už to ide. Jeden cez druhého hovoríte o tom, čo, kde, a ako sa nepodarilo a každá ďalšia príhoda je ešte horšia a absurdnejšia. Doslova sa ľudia pretekajú, kto má horší život-väčšiu sťažnosť.
Sťažovaním sa, si ľudia väčšinou len pýtajú pozornosť. Stavajú sa do pozície ,obete, ale nemajú záujem reálne vyriešiť svoj problém. Ľudia sa veľmi radi utápajú a sťažujú je to veľmi príjemné dostávať pozornosť a empatiu. Potrebujú povzbudiť, alebo naopak poľutovať. Určite ste sa už stretli s tým, že po rozhovore s niektorými ľuďmi ste boli doslova unavený. No, tak to je presne ono!
Sťažnosti nevytvárajú nič dobré a pozitívne pre náš ďalší život. Naopak majú tendenciu celú situáciu nafúknuť a teda náš problém ešte zhoršovať, alebo minimálne pocit z daného problému ešte silnejšie prežívať.
Ak by sme svoju pozornosť upriamili na naše úspechy, aj keď len na tie najmenšie namiesto stažovania sa na neúspechy, mali by sme zaručene lepší pocit zo svojho života.
Odporúčam všetkými piatimi knihu Svet bez sťažností (Will Bowen) Mám s ňou osobnú skúsenosť. Silno zasiahla môj život a pretransformovala moje vyjadrovanie sa a tým pádom aj moje vzťahy sa zlepšili.
Predstavte si naše ústa a náš mozog ako obchodných partnerov. Mozog je dodávateľ, ktorý dodáva tovar(myšlienky-slová) a naše ústa sú spotrebiteľ. Princíp PONUKA/DOPYT. Ak prestaneme vypúšťať z úst sťažnosti, ohováranie, hodnotenie, rady... náš mozog(Dodávateľ) bude nútený zmeniť ponuku, teda tovar = myšlienky a potom slová.
Mne toto fungovalo perfektne a tento princíp PONUKA/DOPYT je overený a funkčný všade. V praxi to vyzeralo asi takto: Keď som išla niečo povedať, zhodnotila som či sa idem sťažovať, či idem o niekom hovoriť pekne, alebo ho idem ohovárať. Či je to čo poviem pozitívne, alebo negatívne. Či je to čo poviem prínosné, alebo deštruktívne. A tak sa stalo, že som bola takmer dva mesiace viac menej ticho. Moje ústa už nepreberali ,tovar, (myšlienky-slová) ktoré mi moja myseľ ponúkala a tak bol môj mozog prinútený zmeniť PONUKU. A naozaj sa stalo, že som zmenila myslenie aj vďaka tomuto.
Ohováranie
Úplný nevkus je hovoriť o druhých negatívne, duplom ak nie sú prítomný. Ohováranie je veľmi obľúbená a častá forma rozhovorov. Ak ohovárame druhých, snažíme sa znížiť ich hodnotu a seba povýšiť, ale efekt je opačný. Znižujeme tým len seba.
Predstavte si, džbán plný vody. Je to váš džbán a vaša voda, ktorá predstavuje vaše vzťahy. Vzťahy tvoria náš život. Táto voda je to spoločné čo je medzi vami a všetkými ďalšími ľuďmi a je jedno či je to predavačka v supermarkete, alebo vaše dieťa, či člen rodiny, vzťah máte s každým s kým prídete do kontaktu. A táto voda predstavuje vaše vzťahy. Ak očiernite napr. svojho partnera, zašpiníte si váš vzťah. Vaša voda v džbáne sa trošku zašpiní. Ak očiernite svojho suseda aj váš vzťah-vaša voda sa opäť zašpiní. Ak budete denne ohovárať ľudí z vášho života, zašpiníte si svoju vodu v džbáne tak, že z nej budete mať namiesto vody bahno. Každým ohováraním si samy robíme zle.