Sebareflexia. Máte či nemáte?
,,Sebareflexia je proces, kedy sa človek oddelí od vonkajšieho sveta a obráti sa k svojim pocitom, myšlienkam, ašpiráciám a hodnotám.
Vraj mám skvelú sebareflexiu! No dobre, ale čo to znamená a na čo to je? Ono kiež by ju mali plošne všetci ľudia rovnakú a dostatočne vyvinutú. Možno by tu bola aj nuda na tomto svete.
Sebareflexia funguje, tak že si sami viete zhodnotiť čo je a čo nie je dobré aj z minulých skúseností, aj do budúcnosti (pre vás aj okolie). Sú to vnútorné rozhovory kedy analyzujeme seba a svoje správanie a z toho vyhodnocujeme záver a robíme rozhodnutia.
Napríklad ak sa dvaja ľudia partneri pohádajú a jeden z nich je presvedčený, že za celú situáciu/hádku môže len jeho polovička a ani ho nenapadne uvažovať nad tým, že by mohol mať podiel viny/zodpovednosti za túto výmenu názorov a krik. Tak v tomto prípade človek nemá takmer žiadnu sebareflexiu. Sebareflexia je rozhovor sám so sebou, kde vieme objektívne zhodnotiť, ako sme na tom. A môže sa to týkať čohokoľvek. Najťažšie sa to rozpoznáva na vzťahoch. A práve tam by sme mali pracovať so svojím svedomím najviac. Lebo ak v práci na niečo nemáte, tak je to fyzicky merateľné. Je hneď zrejmé, že to jednoducho neviete, tak rýchlo a ľahko ako kolega (napríklad.) Alebo ak beháte 10 kilometrov pravidelne, tak viete ako na tom ste. Či sa cítite dobre a čo vám to prináša a berie. V týchto prípadoch je to jednoduchšie ako v tých vzťahoch.
Reflex je, keď vám vystrelí noha, ak vám doktor klopne do kolena. Reflex je keď sa deje niečo rýchlo a automaticky. Napríklad vaše telo vyhodnotí nebezpečie a stúpne vám adrenalín. Seba-reflex tiež môže byť okamih, kedy zmeníte svoj názor, tón hlasu, nedopoviete vetu, alebo ju zmeníte a urobíte niečo inak.
Sebareflexia je keď sami o sebe vieme čo najviac a vieme to s istotou a nie sú to presvedčenia len presvedčenia, ktoré sme nadobudli životom od druhých ľudí, ale naše skutočné vnútorné, hlboké volanie. Stretávam ľudí, ktorý by mali byť na prvý pohľad šťastný, lebo majú dobrú prácu a rodinu a všetok štandard, ale v istom veku príde kríza a ony si začínajú uvedomovať, že nežili podľa seba. Počúvnu volanie seba samého a v tých lepších prípadoch začnú záhradkárčiť , alebo cestovať, či zbierať známky. Horšie dopady sa hromadia okolo nás a nebudem ich vymenovávať.
Cesta je cez poznanie seba a prijatie toho všetkého.
Ak si vieme jasne zodpovedať otázky ohľadne svojho života. Čím podrobnejšie, tým lepšie.
· Kto som?
· Načo som najviac hrdý/hrdá?
· Začo som v živote najvďačnejšia/najvďačnejší?
· Čo je v mojom živote najdôležitejšie?
· Kto sú piati ľudia, s ktorými trávim najviac času?
· Aké sú moje najväčšie ciele?
· Ktoré najdôležitejšie veci som sa už v živote stihol/stihla naučiť?
· Ako môžem použiť svoje predchádzajúce skúsenosti?
· Aké sú moje základné hodnoty?
· Kde sa vidím o 10 rokov?
Možno sa vám už stalo, že ste sa zastavili uprostred rozhovoru a zmenili tému, lebo ste vycítili, že to čo hovoríte nie je správne alebo na správnom mieste. To je tiež zdravý reflex. Vycítili ste situáciu a reagovali. Je to impulz, ktorý vám povie čo robiť. Môžeme to nazvať aj intuícia ak viete počúvať svoj vnútorný hlas, tak vám vaša sebareflexia môže byť užitočná.
Podľa Sokrata je sebareflexia rozumové sebapoznanie, opierajúce sa o psychologické pozorovanie a poskytujúce vedenie, ktoré je hlavnou cnosťou ľudskej činnosti. Trošku komplikovaná veta, ale stačí nám úplne začiatok a to, že sebareflexia je rozumové sebapoznanie.
,,Sebareflexia je proces, kedy sa človek oddelí od vonkajšieho sveta a obráti sa k svojim pocitom, myšlienkam, ašpiráciám a hodnotám. Práve takýmto spôsobom sa potom stáva skutočne dobrým človekom. Iní sa zhodujú na názore, že sebareflexia znamená poznať svoje vnútro rovnako dobre, ako poznať to, čo vidíme navonok. Je to proces, kedy človek spoznáva to, kto je, aké má hodnoty a prečo si myslí a robí to, čo robí. Sebareflexiu možno označiť aj za akúsi osobnú analýzu, ktorá človeku napomáha stať sa takým človekom, akým chce byť. No a zároveň je sebareflexia kľúčom k sebauvedomeniu. Najmä po emocionálnej stránke. Keď človek porozumie tomu, čo sa deje v jeho vnútri, bude schopný lepšie sa adaptovať na život, na rôzne situácie v ňom a najmä na zmeny." Citované z Eduworld.sk
Tak na záver mám len dve otázky: a to či ste si vedomí svojej sebareflexie a do akej miery?