Sebadôvera
Čo je to sebadôvera?
Sebadôvera nám umožňuje, aby sme sa odvážili byť sami sebou, aby sme boli autentický, nadväzovali otvorené vzťahy a teda aby sme boli šťastný.
Veľmi často
sa stretávam s rôznymi ľuďmi v dôverných rozhovoroch, kde narážam na
tému: sebadôvera. Ja sama sa s tým učím pracovať a zatiaľ mám pár
typov, o ktoré sa s Vami rada podelím.
"Sebadôvera je prameňom dôvery k ostatným." - François de La Rochefoucauld
Iba s láskou k sebe samému je možné sa harmonicky vyvíjať a nadväzovať uspokojivé vzťahy s ostatnými. A teraz nehovorím o narcizme, ale o zdravom seba hodnotení a seba láske a teda z toho vyplývajúcej zdravej sebadôvere. Nízka sebadôvera nám môže vytvárať v hlave pochybnosti, ktoré ohrozujú našu činnosť, naše napredovanie, či plnenie cieľov a snov. Nízka sebadôvera odrádza ľudí urobiť pomyselný prvý krok ku šťastiu.
Sebadôvera nie je niečo vrodené. Je vytvorená v dôsledku pôsobenia prostredia a okolností. A to je dobre. Pretože to znamená, že kedykoľvek sa v živote rozhodneme môžeme ju vybudovať znova.
Cesta k sebadôvere ide cez sebavedomie a sebaúctu. Tieto tri aspekty sa navzájom ovplyvňujú a sú úzko späté.
"Sebadôvera je základom sebaúcty." - Homér
Sebavedomie- seba vedomie, teda že vieme kto sme. Poznáme svoje túžby a svoje ciele. Vieme čo nás robí šťastnými a čo smutnými. Čo máme radi a z čoho máme strach. Poznáme svoje silné stránky aj slabiny. Sme si vedomí sami seba a svojho miesta v spoločnosti.
Sebaúcta- keď už vieme, aký sme, môžeme sa začať prijímať a vážiť si sami seba. Rešpektovať svoje silné a slabé stránky a akceptovať odlišnosti. Prijímať fakt, že nie sme dokonalý. Pretože nikto nie je dokonalý. Každý má svoje slabiny. Tak ako my, aj druhý ich majú a čím skôr si ich pripustíme, tým skôr nájdeme pokoj a vyrovnanosť. Lebo ak dokážeme prijať svoje mínusy dokážeme lepšie prijať aj mínusy druhých.
Mnoho krát som videla, že človek mal všetko čo potreboval na to, aby napríklad začal podnikať, ale chýbala mu sebadôvera a tak sa neodhodlal urobiť to a začať. Potom sa stáva, že človek svoj život prežije, ale neužije si ho, nevychutná si pocit šťastia a naplnenosti.
Ak Ste si vedomí, že máte slabšie sebavedomie, alebo to len tak tušíte a bojíte sa priznať si niečo také, či máte pocit, že vaše dieťa má málo sebadôvery... tak môžete skúsiť pár mojich typov.
Ako na to?
Skúsim vám to priblížiť cez skutočný príbeh príbeh...
Bol raz jeden chlapec, ktorý bol veľmi hanblivý, utiahnutý a samotársky. Nehrával sa s deťmi v škole, mal trému z vystupovania a bál sa všetkého nového a nepoznaného. Jednoducho jeho sebadôvera bola na nízkej úrovni. Mal staršieho brata, ktorý vo všetkom vynikal a predbehol ho v mnohých aktivitách. Jeho rodičia boli z toho nešťastný a po rozhovore so psychológom ho prihlásili na hodiny klavíra. Trénoval pravidelne a na hodinách hudby prekonával drobné prekážky, nadobúdal skúsenosti a to mu ukázalo, že dokáže tvoriť niečo nové, krásne (hudbu). Toto poznanie mu pomohlo nadobudnúť sebadôveru.
Tento chlapec pochopil, že vďaka svojej schopnosti hrať na nástroj a prekonávať problémy pri cvičení môže sám svojimi silami svet hudby vytvárať. Tak získal skúsenosť, že niečo dokáže a má svoju hodnotu.
Teda prvý typ je: Aktivita
Aktivita/činnosť vykonávaná pravidelne, vytrvalo nám ponúka malé prekážky, ktoré keď postupne zdolávame nadobúdame skúsenosti a znalosť v danej veci. Po určitom čase vidíme výsledky, pretože už niečo vieme. Vidíme kde sme začali a kde sme teraz, akú cestu sme prešli a čo sme dokázali zdolať. Takéto obzretia sa za seba pričom hodnotíme aktivitu nám môžu dodávať na sebadôvere. Pozor však, lebo je dôležité si vedieť správne nastaviť ciele aj plán realizácie. (na to je úplne dokonalé využiť koučing). Pri nesprávnom výbere činnosti, alebo vysokých či naopak nízkych cieľoch sa môže stať, že zlyháme. Nedokončíme čo sme začali, lebo máme slabú motiváciu, alebo nás odradí prvá prekážka. Preto znova odporúčam koučing.
A zároveň sa dostávam k druhému typu a tým je: Prostredie
Vytvorte si okolo seba okruh ľudí, ktorý premýšľajú, žijú, komunikujú, pracujú, tak ako by ste chceli vy. Synchronizácia funguje! Zároveň si nájdite podporné prostredie a znova ľudí, ktorý vás podporia, pochvália, pomôžu a budú s vami zdieľať vaše názory. Nemá zmysel byť v úzkom kontakte s niekým kto s vami nerezonuje, pri kom sa cítite zle a nemáte si čo povedať. Takže sa obklopte ľuďmi, ktorý vám hovoria to čo potrebujete počuť. Dajte si pozor aj na informácie, ktoré prijímate z okolia viac v článku... https://www.kwec.sk/l/vrana-k-vrane-sada-skym-si-taky-si/
Môj tretí typ je: Dobročinnosť
Ako často robíte niečo nezištne pre iných?
Blízkych aj neznámych ľudí môžete potešiť kedykoľvek a akokoľvek. Objatím, maličkosťou, úsmevom, prihovorením sa viete potešiť kohokoľvek. A rozdávať radosť a lásku je tá najúčinnejšia aktivita pre zlepšenie sebadôvery... Je to zároveň najjednoduchší spôsob, ako rozohriať srdce sebe aj druhým. A kedy by sme sa mali cítiť, ako hodnotná ľudská bytosť, ak nie vtedy keď rozdávame dobro, šťastie, radosť, smiech a lásku? Ak na konci dňa máme aspoň jednu maličkú láskavosť urobenú pre niekoho iného nezištne, môžeme si povedať, že sme schopný a hodnotný človek. Svet sa skladá z maličkostí, z voľným okom neviditeľných buniek. Aj našu hodnotu a sebadôveru môžeme budovať, takýmito neviditeľnými, ale dôležitými skutkami, dobročinnosťou.
Štvrtý typ je špecifický. Oceňovanie sa
Je to zvyk, ktorý ak nemáte môžete si ho vytvoriť. Ide o pozitívne nazeranie na svoju osobu. Zámerné chválenie seba samého.
Uvedomme si ako často vedieme sami so sebou rozhovor a nadávame si. Niekedy dokonca nahlas a na verejnosti. To veru našej sebadôvere nepomáha rásť. Preto to treba vyvážiť a prekonať kvantitu pozitívnymi výrokmi o sebe.
Takže, ak máte denník, alebo nástenku môžete si to urobiť písomne. Fantázií sa medze nekladú. Alebo, len tak v hlave si povedať večer pred spaním za čo sa oceňujete. Spôsobov ako to urobiť je mnoho. Budem sa im venovať vo videách na YouTube kanály. Ak ste začiatočník a nikdy ste si nový návyk nevytvárali cielene, môže vám pomôcť aj kouč. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak som chcela opakovať postup niekoho iného, tak som väčšinou zlyhala, ale ak si s koučom preberiete váš vlastný spôsob, výsledky sú zaručené.
Tak čo? Akým spôsobom idete pracovať na svojej sebadôvere?
Zdroj informácií: Sebedůvěra (Marie-Bernard Chicuad), 6 minútový kouč (Pierre Franckh)