Proces učenia a úrovne vedomia
Keď sa novorodenec začne batoliť ešte nevie, že môže chodiť. Keď si začne uvedomovať, že vie stáť na svojich nohách a všíma si chôdzu dospelých okolo seba začne po tom túžiť a skúša to tiež. Dookola padá a vstáva a skúša. Je v procese učenia...
- Úroveň - NEVEDOMÁ NESCHOPNOSŤ
- Úroveň - VEDOMÁ NESCHOPNOSŤ
- Úroveň - VEDOMÁ SCHOPNOSŤ
- Úroveň - NEVEDOMÁ SCHOPNOSŤ
Dialo sa to, keď som dostala naraz veľký objem hodnotných informácií doslova dych vyrážajúcich vedomostí, napr z knihy, alebo z kurzu.
Najprv prichádza nadšenie, ohromujúci zážitok a pocit, že ,,wuaaw,, aj toto sa dá!, aj takéto niečo existuje o čom som doteraz ani netušila. Po čase (môžu to byť dni, alebo aj týždne, čím je to poznanie väčšie, tým je ten čas dlhší) sa dostaví stav, že síce už o niečom hodnodtnom viem, ale ešte to nemám, nedokážem. Neviem to aplikovať a neviem to používať vo svojom živote. Vtedy nastáva nepríjemný pocit a stretla som sa s tým, že to môže človeka aj odradiť a cúvne v celom procese, alebo sa uspokojí s tým čo vie.
Ak, ale tieto nepríjemne pocity- frustráciu, hnev vieme pretaviť do pozitívnej aktivity a postupnými krokmi (napr. aj za pomoci kouča) aplikovať nové vedomosti do bežného života, príde po čase (táto fáza je najdlhšia) dobrý pocit a vyššie sebavedomie, lebo už niečo viem a viem to aj používať. Sú veci ktoré sa učíme celý život a sú zručnosti, ktoré dokážeme ovladnúť napr. aj za tri tyždne, či za pár minút. No a posledná fáza je keď už to máme zautomatizované a stane sa to našou súčasťou.
Príklad je človek a jeho schopnosť kráčať. Keď sa novorodenec začne batoliť ešte nevie, že môže chodiť. Keď si začne uvedomovať, že vie stáť na svojich nohách a všíma si chôdzu dospelých okolo seba začne po tom túžiť a skúša to tiež. Dookola padá a vstáva a skúša. Je v procese učenia medzi 2. a 3. úrovňou a musí sa plne sústrediť na každý krok, až kým sa nenaučí chodiť a behať automaticky. A už sa nemusí sústrediť na každý krok, dokáže pri tom robiť aj iné aktivity...